Nowy numer Magazynu GÓRY – 261
twit_261_G
+
Category: Aktualności
May, 18, 2018

Wiosna w rozkwicie, chętniej więc myślimy przyszłości niż o przeszłości. Trudno z tym walczyć, zresztą nie ma powodu… Może poza jednym, najwyżej dwoma, które stanową dobrą inspirację, bez względu na porę roku. Na początek proponuję powrót do wydarzeń minionej zimy – kalendarzowej :). Pewnie domyślacie się, że chodzi o narodową wyprawę na K2. Wprawdzie wiele już napisano, wielu też się wypowiadało… Ale to z GÓR dowiecie się, co na jej temat sądzi lider, Krzysztof Wielicki. Z kolei postacią mającą znaczący udział w powstaniu zaskakującego wątku wyprawy z pewnością jest Denis Urubko. Sprawił on, że emocje sięgnęły szczytu, załopotały na wietrze i szybko opadły w bezpieczne, nizinne rejony. Czy rzeczywiście wszystko wróciło do normy? Odpowiedź znajdziecie w wywiadzie z Denisem, o ile zdołacie rozszyfrować meandry wschodniej duszy :).

Gory_2.18(1)Znacznie głębsze zanurzenie w przeszłość proponują artykuły o ludziach, sprzęcie i drogach będących symbolami swoich czasów. Niezwykłe jest odkrywanie, jak znaczny i wielowymiarowy wpływ na współczesne wspinanie miały idee powstałe w burzliwej dekadzie lat 80. Warto też wrócić do historii dróg, takich jak Chiński Maharadża czy La Rose Et Le Vampire, bo nie były to wyłącznie sportowe wyzwania, łączące w ciąg trudne ruchy.

Na ambitny cel trekkingowo-wspinaczkowej wyprawy wybraliśmy Ojos del Salado. Głównie dlatego, że jest to stosunkowo łatwo dostępny szczyt o imponującej wysokości. Ale nie tylko. Ważne też, że ma ciekawą historię, która stanowi istotny element tego numeru, wspólny dla wielu artykułów. W przypadku Ojos historię tworzyli Polacy, Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis, którzy przed II wojną światową dokonali pierwszego wejścia na szczyt – zresztą nie tylko ten, bo plon dwóch przedwojennych, andyjskich wypraw był znacznie bardziej imponujący.

Warto spoglądać w kierunku wysokich, egzotycznych szczytów. Nie każdy jednak będzie miał możliwość, by się na nie wybrać. Znacznie łatwiej spakować plecak i ruszyć gdzieś bliżej – choćby w dzikie Pireneje, gdzie pieniądz nadal wydaje się zbędny. Relacje Katarzyny Nizinkiewicz i Bogusława Hynka z wędrówek po tych górach wbrew pozorom również pozwalają cofnąć się w czasie i przypomnieć coraz rzadsze chwile, gdy kontakt człowieka z górami był nieskomplikowany, bardziej autentyczny.

Dość romantyzmu! Wszak nie samymi widokami żyje człowiek. Gdy robi się stromo, czymś podeprzeć się musi… Najlepiej rzecz jasna kijami, o których sporo praktycznych informacji znajdziecie w części sprzętowej. Jeśli natomiast nachylenie zrobi się zbyt duże, kije warto zamienić na dobrą asekurację – zachęcam do zapoznania się z zestawieniem lin wspinaczkowych.

Mamy nadzieję, że lektura GÓR nikogo nie znudzi, jednak czasami warto zrobić przerwę, by niektóre poruszone w numerze kwestie obejrzeć na naszym kanale YouTube – w formie malowniczych ruchomych obrazów i przesympatycznych gadających głów :).

GÓRY WYSOKIE

Spisał / Piotr Drożdż

KRZYSZTOF WIELICKI – 3 X ZIMĄ NA K2

10-11_LR

Rozmawiał / Piotr Gruszkowski

DENIS URUBKO: PRZESTAŁO MI SIĘ PODOBAĆ „POŁYKANIE” WYZWAŃ

20-21_LRa

SPRZĘT

Piotr Gruszkowski – KIJE TREKKINGOWE – ZESTAWIENIE

52-53_LR

BIEGI GÓRSKIE

Olga Łyjak- PRZEZ GĄSIENICOWĄ I KOŚCIELEC NA KASPROWY WIERCH

114-115_LR

PORADY

Karol Hennig – TRENING W GÓRY WYSOKIE

120-121_LR

Zapraszamy na >>>https://www.goryonline.com

No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...Loading...

COMMENTS

Odpowiedzi

Skomentuj post