Ultra Trail Atlas Toubkal w Maroku
UTAT_1
+
Category: Wydarzenia, Zapowiedzi
Feb, 8, 2018

Ultra Trail Atlas Toubkal to jedna z najciekawszych górskich imprez biegowych nie tylko w Maroku, ale w całej północnej Afryce. Na śmiałków czekają zróżnicowane trasy od  12 do aż 105 kilometrów w cieniu najwyższej góry Maroka – Jbel Toubkal (4167 m n.p.m.). Jubileuszowa, 10-ta edycja odbędzie się w terminie 4-8 października 2018 roku.

Koncepcja UTAT jest w pewien sposób wyjątkowa. W cenie opłaty startowej (która jest taka sama niezależnie od wybranego dystansu/formuły) uczestnicy otrzymują pełen pakiet:
- transport z lotniska w Marrakeszu do miejsca docelowego oraz z powrotem
- cztery noclegi w czteroosobowych namiotach o wielkości 16 m2 (dla zainteresowanych dodatkowo płatne – 80 euro – noclegi pod dachem w CAF)
- sanitariaty (prysznice, toalety)
- ubezpieczenie
- wyżywienie: cztery obiady i cztery śniadania
-woda mineralna na czas pobytu
- dodatkowe atrakcje takie jak konferencje, zwiedzanie wioski berberyjskiej, muzyka ludowa, odkrycie rzeźb skalnych

Baza zawodów zlokalizowana jest w miejscowości Oukaïmeden, która mieści się około 70 kilometrów od Marrakeszu. Wystarczy więc dokupić bilet do tego miasta i cały wyjazd mamy zorganizowany!

 

UTAT_2

 

Zawodnicy będą rywalizować na dystansach:

Ultra Trail Atlas Toubkal 105 km
Dystans: 105 km
Przewyższenie: +6500 m
Start: sobota (7 października) 6:00
Limit czasu: 36h
4 punkty odżywcze

Żeby wziąć udział w tym biegu trzeba ukończyć bieg kontrolny.
UWAGA! Trasa w 2018 roku ulegnie zmianie lecz nie jest jeszcze znana. Wymienione informacje dotyczą edycji 2017!

Marathon de l’Atlas 42 km
Dystans: 42 km
Przewyższenie: +2600 m
Start: sobota (7 października) 6:00
Limit czasu: 12h
2 punkty odżywcze

Virée d’Ikkiss 26 km
Dystans: 26 km
Przewyższenie: +1400 m
Start: niedziela (8 października) 9:00
Limit czasu: 7h
1 punkt odżywczy

Challenge de l’Atlas 42 + 26 km
czyli: Marathon de l’Atlas 42 km + Virée d’Ikkiss 26 km!
Łącznie: dystans: 68 km
Przewyższenie: +4000 m

Amazigh Trail 12 km
Dystans: 12 km
Przewyższenie: +500 m

 

UTAT_3

 

Postanowiłem zadać organizatorom imprezy kilka pytań:

Piotr Szałaśny: Kiedy i jak powstał pomysł zorganizowania pierwszej edycji UTAT? Kto stoi za tym przedsięwzięciem?

Baptiste Balay: Organizator Cyrille Sismondini (założyciel UTAT) zamieszkał w Maroku, w Marrakeszu w 2007 roku. Jego hobby to aktywności outdoorowe (turystyka, rower górski itd.) i odkrył w górach Atlasu wiele niezwykłych miejsc. Spędził wiele czasu w okolicy Oukaïmeden (70 km na południe od Marrakeszu, na wysokości 2600 m n.p.m.). Zaskoczyło go to, jak bardzo te góry różnią się od położonych w Europie, mimo że Maroko leży jedyne 3 godziny lotu stamtąd. To wszystko sprawiło, że zapragnął podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. UTAT to także historia pewnego wyzwania. Wyzwaniem było stworzenie wszystkiego (mam na myśli wioskę UTAT w Oukaïmeden, zdalne rozwiązania logistyczne, sieć radiową, personel i wyposażenie medyczne, naszych 120 wolontariuszy z Francji w środowisku, o którym mówi się, że nic nie jest tutaj stworzone do aktywności outdoorowych.

P.Sz.: Ilu biegaczy wzięło udział w pierwszej edycji i jak wspominasz początki biegu?

B.B.: 37 pozytywnie zakręconych kobiet i mężczyzn wzięło udział w pierwszej edycji, która odbyła się w 2009 roku. Kolejne podejście organizatorów do tego wydarzenia w 2010 roku przyniosło niewiele więcej uczestników (40). W 2014 roku w biegu wzięło udział 500 europejskich biegaczy (w tym 80% z Francji). W 2017 roku gościliśmy 360 biegaczy z Europy oraz około 100 marokańczyków.  Mamy nadzieję, że 10 rocznica będzie jeszcze lepsza, niż wspaniała edycja 2017, którą mamy za sobą!

P.Sz.: Czy na tegorocznym biegu pojawią się jakieś nowości w stosunku do poprzednich edycji? Czy podczas jubileuszowego biegu możemy spodziewać się czegoś specjalnego?

B.B.: Oczywiście ciężko pracujemy, chcąc sprawić, by ta edycja była wyjątkowa!
W tym roku bieg na dystansie 105 km ma zmienioną (trudniejszą) trasę, a czas jego zakończenia zmieniamy z 6 rano na godziny nocne (jeszcze nie mamy pewności co do dokładnej godziny, ale najpewniej będzie to ok. godziny 23:00, podobnie jak na TNF Lavaredo Ultra Trail) Zaprezentowaliśmy nowy wygląd logo, a design podczas samego wydarzenia także ulegnie zmianie. Będą także nowe niespodzianki dla biegaczy, poboczne rozrywki, także wydarzenia związane z kulturą berberyjską. UTAT to przede wszystkim więcej, niż tylko zwykły bieg. To pomysł, podróż i wymiana doświadczeń (4 dni wśród innych biegaczy).

Niezapomniana, egzotyczna przygoda jest na wyciągnięcie ręki!

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej zapraszam na stronę internetową: http://www.atlas-trail.com/en/

A jeśli zastanawiasz się nad startem zapraszam do polskiej społeczności, która wybiera się na zawody! Mamy grupową, 10% zniżkę na pakiet startowy: https://www.facebook.com/groups/161665264475297/

Autor: Piotr Szałaśny (http://www.testyoutdoorowe.pl)

No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

COMMENTS

Odpowiedzi

Skomentuj post