Ultramaraton Babia Góra 2018
FBM_0205
+

Ultramaraton Babia Góra, czyli 1,3,4,5,6xBabia Góra. 9 czerwca 2018 r. – dla wielu osób dzień w którym to co było wcześniej niemożliwe, stanie się możliwym.

W drugi weekend czerwca na Babiej Górze po raz kolejny odbędą się zmagania na jednych z najtrudniejszych tras biegowych w Polsce. To już 5 edycja Ultramaratonu Babia Góra, który dla licznego grona zawodników na stałe wpisał się w czerwcowy kalendarz biegów górskich. Z okazji 5 edycji wydarzenia wszystkie dystanse zostały otwarte dla uczestników i w tym roku podczas zapisów nie trzeba wykazać się ukończeniem biegów kwalifikacyjnych.

 

Fot. Karolina Krawczyk

Fot. Karolina Krawczyk

 

Biegi odbywające się w ramach Ultramaratonu Babia Góra to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających biegów górskich w Polsce. Na dystansach 3,4,5,6xBabia Góra  zawodnicy wbiegają na szczyt Babiej Góry za każdym razem innym szlakiem. Duże przewyższenia, trudny teren oraz zmienne warunki pogodowe panujące na Babiej Górze sprawiają, że przebiegnięcie tych dystansów w limicie czasu jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych zawodników.

W ramach Ultramaratonu Babia Góra odbędą się następujące biegi:
- Ultramaraton 6xBabia Góra – 110 km, +8000 m/-8000 m
- Ultramaraton 5xBabia Góra – 96 km, + 7000 m/-7000 m
- Ultramaraton 4xBabia Góra – 85 km, + 5800 m/-5800 m
- Ultramaraton 3xBabia Góra – 70 km, + 5000 m/-5000 m
- Maraton Babia Góra – 47 km, +2700 m/-2700 m
- 1/2 Maraton Babia Góra – 23,5 km, +1450 m/-1450 m

 

Fot. Magdalena Bogdan

Fot. Magdalena Bogdan

 

Od pierwszych edycji zawody zyskały sobie stałe grono uczestników, którzy co roku w drugi weekend czerwca pojawiają się w Zawoi, by w sobotę o godz. 3:00 rozpocząć zmagania na najdłuższych dystansach. Niektórzy kolejny raz wybierają ten sam dystans, inni podnoszą sobie poprzeczkę i pragną tego dnia o jeden raz więcej niż w roku poprzednim pojawić się na szczycie Babiej Góry. Tego dnia, w czasie 17 godzin można pojawić się na Diablaku od 1 do 6 razy! I co bardzo istotne, na dystansach 3,4,5,6xBabia Góra za każdym razem na szczyt docieramy innym szlakiem!

W tym roku dla uczestników poprzednich edycji Ultramaratonu Babia Góra została przygotowana drobna niespodzianka, mianowicie zniżki w opłacie startowej:
– za 4 starty: 40 zł
– za 3 starty: 30 zł
– za 2 starty: 20 zł

 

Fot. Piotr Markowski

Fot. Piotr Markowski

 

Najdłuższy dystans, Ultramaraton 6xBabia Góra to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. Limit 17 godzin dla tego dystansu z przewyższeniem sięgającym +8000 m/-8000 m jest zabójczy! Co roku przypominamy, że 6xBabia Góra nie jest rywalizacją z innymi zawodnikami, to przede wszystkim rywalizacja z limitem czasu! Trzeba biec, bo inaczej czas nas prześcignie!

 

Fot. Krzysztof Nagacz

Fot. K. Nagacz

 

Ultramaraton 6xBabia Góra, jako jedyny pokonał w I edycji Lucjan Chorąży. Niestety przekroczył limit czasu o 7 minut i 20 sekund. Przez kolejne 2 edycje biegu nikomu nie udało się pokonać tego dystansu w limicie czasu. Ultramaraton 6xBabia Góra zyskał finiszera dopiero w 4 edycji. Krzysztof Dołęgowski został pierwszym zawodnikiem, który ukończył ten wymagający dystans. Dokonał tego w „diabelskim” czasie 16:06:26! Czy w tym roku komuś uda się ukończyć 6xBabia Góra? Przekonamy się 9 czerwca 2018 r.

 

Fot. Magdalena Bogdan

Fot. Magdalena Bogdan

 

Wszystkie dystanse  Ultramaratonu Babia Góra są biegami kwalifikacyjnymi do biegu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Punktacja przedstawia się następująco:
- Ultramaraton 6xBabia Góra: 6 punktów
- Ultramaraton 5xBabia Góra: 5 punktów
- Ultramaraton 4xBabia Góra: 5 punktów
- Ultramaraton 3xBabia Góra: 4 punkty
- Maraton Babia Góra: 3 punkty
- 1/2 Maraton Babia Góra: 1 punkt

 

Ultramaraton Babia Góra 2018 from Chaszczok on Vimeo.

Do zobaczenia w Zawoi!

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl

Zdjęcia: Magdalena Bogdan, Karolina Krawczyk, Krzysztof Nagacz, Piotr Markowski

Materiały Organizatora

No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

COMMENTS

Odpowiedzi

Skomentuj post