Zimowy izotonik
Zimowy izotonik koło
+
Category: Odżywianie
Nov, 26, 2014

W co najlepiej zaopatrzyć się podczas zimowych długich biegów, by odpowiednio się nawadniać? Proponujemy napój izotoniczny na bazie miodu.

Dlaczego miód? Chyba nie ma tak prozdrowotnego nośnika czystej energii w przyrodzie. Jest cennym produktem odżywczym, zwłaszcza dla ludzi wyczerpanych pracą fizyczną lub umysłową, polecany jest także w diecie sportowców. Obecna w miodzie acetylocholina obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi, czyli rozgrzeje nas w chłodne dni, natomiast cholina działa ochronnie na wątrobę. Zwiększa także wydzielanie żółci. Jony metali zawarte w miodzie stymulują produkcję czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny.

 

Składniki na zimowy napój dla aktywnych:

- 3 łyżki miodu
- ½ centymetra imbiru, który należy zetrzeć na tarce z drobnym oczkiem
- ¼ łyżeczki soli morskiej nieoczyszczonej
- ćwiartka cytryny

 

izotonik na zimę III

 

Przygotowanie:

Do wysokiego naczynia wlewamy 1 l wody, dodajemy miód, sól i wyciskamy sok z ćwiartki cytryny — uwaga na pestki! Następnie wszystko energicznie mieszamy i gotowe! Aby jak najlepiej wykorzystać biodostępność składników odżywczych zawartych w napoju, zaleca się odstawić go na parę godzin przed spożyciem. A kaloryczność? W 100 ml znajduje się ok. 6 g węglowodanów oraz ok. 24 kcal.

Od tej chwili możemy cieszyć się własnym, domowym, bardzo zdrowym napojem izotonicznym. To lepsza wersja od chemicznego zlepka pierwiastków w podejrzanie neonowym kolorze, który można kupić w supermarkecie. Aby w pełni wykorzystać właściwości naszego napoju, wystarczy podgrzać go do temperatury około 40°C — doskonale nas rozgrzeje, pozwalając na jeszcze większy komfort biegu w zimowe dni.

Możemy zabrać go ze sobą w teren, wypić szklankę około 20 minut przed wyjściem lub raczyć się nim po biegu. Miłego treningu!

 

izotonik na zimę

 

Zapraszamy na:

www.eko-idea.blogspot.com

www.ekoidea.sklep.pl

 

No Comments
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)
Loading...Loading...

COMMENTS

Odpowiedzi

Skomentuj post